ZDROWIE ZA DARMO-POKRZYWA

Dzień dobry:)
Strasznie się cieszę, że mogę znowu sobie z Wami "pogadać" po chwilowej przerwie:)
Mamy w końcu ciepełko, tak upragnione po męczącej zimie! A co się z tym wiąże, mnóstwo darów natury na łąkach, w ogrodach czy lesie:) Ehhhh..... co ja bym dała, aby teraz być w Polsce, na wsi....
Jednym z takich darów, o którym chciałabym dzisiaj Wam "pomarudzić" jest POKRZYWA. Zaczyna rosnąć w maju i wszędzie jej pełno:) Na łące, w lesie, przy drodze, przy torach etc... Roślina dziko rosnąca ma o wiele więcej wartości odżywczych niż uprawna. Dlaczego? Gdyż musi często zmagać się z trudnymi warunkami i to właśnie one budują ją w siłę oraz kształtują "charakter".
Dlatego ubieramy rękawiczki i idziemy pozbierać troszkę pokrzyw. Należy tylko pamietać, aby to zrobić zanim pokrzywa zakwitnie.




Pokrzywa jest najlepszą oczyszczającą i krwiotwórczą rośliną leczniczą. Herbatki z pokrzywy obniżają poziom cukru we krwi, leczą zapalenie dróg moczowych, wypryski oraz zmiany na skórze, są również  bardzo wskazane przy schorzeniach wątroby i dróg żółciowych, w zapaleniu śluzowym żołądka i narządów oddechowych, przy wrzodach żołądka i jelit, chorobach płuc, w chorobach wirusowych i bakteryjnych. Pokrzywa oczyszcza krew z toksyn. Zwiększa wydalanie z moczem chlorków, mocznika oraz innych szkodliwych produktów przemiany materii. Wzmacnia odporność naszego organizmu. Ułatwia przemianę materii. Oczyszcza układ trawienny, odprowadzając złogi żółciowe. Pomaga oczyszczać naczynia z cholesterolu. Likwiduje anemię. Obniża poziom cukru we krwi. Wzmacnia nerki, włosy i paznokcie.
Pokrzywa posiada również dużo żelaza! A jego brak w naszym organiźmie sprawie, że czujemy sie wyczerpani i znużeni
Można jej używać na wiele sposobów. Ja w tym momencie mielę ją sobie w blenderze z pozostałymi składnikami i pije jak już wiecie, tradycyjnie w zielonym szejku. Nie trzeba pokrzywy suszyć, aby pić herbatki, jak najbardziej można zaparzyć ze świeżej, posiada nawet więcej właściwości. Szczególnie teraz, w maju, jest jej czas:) Można ją również oczywiście wysuszyć i pić herbatki jesienią.
Można zrobić nalewkę z pokrzywy, a raczej z jej korzenia. Po wykopaniu trzeba je dobrze umyć, drobno pokroić i napełnić butelkę a po szyjkę, następnie zalać 38-40 % żytniówką i pozostawić na dwa tygodnie w ciepłym miejscu. Taką nalewkę należy spożywać 1 łyżkę stołową dziennie. 
Pijcie, mielcie, wcierajcie pokrzywę! :) Nie ma nic cenniejszego od darów natury rosnących na łąkach! Doceńcie to, wkładajcie rękawice i zbierajcie pokrzywę! :)

Dbajcie o siebie!

Wasza N.

P.S. Taka mała ciekawostka o pokrzywie.... Zjadanie zmielonej pokrzywy ( 2 łyżek dziennie, przez dwa, trzy tygodnie, sprawia, że pot traci swój "aromat" . Zwyczajnie pot ( również u wielu ludzi nieładny zapach stóp) traci swój bardzo nieprzyjemny zapach. 




Komentarze

  1. Przydatne informacje:) Najciekawsze że neutralizuje ''zapach'' potu.

    OdpowiedzUsuń
  2. pokrzywę często używam do płukanek do włosów, sprawdza się całkiem dobrze:)

    OdpowiedzUsuń
  3. O pokrzywie dużo słyszałam, ale specjalnie do tej pory się nią nie interesowałam. Jak taką pokrzywę zaparzyć? Normalnie do szklanki parę listków?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dokladnie tak, czy sucha czy swieza, zalac wrzatkiem i odstawic na 10 minut:)

      Usuń
  4. Muszę w końcu zacząć pić- tyle właściwości!!!!

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja wiosną zajadam się sałatkami z dużym dodatkiem pokrzywy, najbardziej smakuje mi pasta jajeczno-pokrzywowa. Herbatkę też lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Witam :)
    Pisałam do Ciebie e-mail, ale nie wiem czy doszedł?
    Powiedz czy piłaś herbatę z pokrzywy będąc w ciąży?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Witam Cie:) Niestety nie dostalam e-maila od Ciebie:( sprawdzalam tez w spam i nic. Co do pokrzywy, to tak pilam. Nie maniakalnie, ale lubialam sobie wypic taka herbatke 3 razy w tyg. W czasie ciazy jest bardzo dobra na obrzeki. Z kolei po porodzie dobrze jest ja pic troszke wiecej, gdyz po pierwsze posiada duzo zelaza a niedobor zelaza po porodzie raczej gwarantowany:) I zwieksza laktacje:)

      Usuń
  7. Spróbuję wysłać go jeszcze raz ok :)
    Super dzięki za odp. Jeśli mogę to będę pisała do Ciebie troszkę ok? pytać o porady w pewnych kwestiach :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  8. fajnie było tutaj zajrzeć meega fajny blog - polecam ! :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

KURACJA OLEJEM RYCYNOWYM

10 NAJZDROWSZYCH NASION NA ZIEMI